Ne tako davno PVC prozori smatrali su se manje idealnim izborom za zamenu prozora. Ali napredak u dizajnu i poboljšanja u formulaciji polivinilhlorid-a (PVC) učinili su PVC prozore visokokvalitetnim i energetski efikasnim proizvodom.
PVC je neprovodnik toplote. Primarni razlog rada izolacionog stakla je taj što se između unutrašnje i spoljne ploče nalazi džep zarobljenog vazduha, koji se naziva prostor mrtvog vazduha. PVC štokovi i krila za prozore rade na istom principu. Profili su šuplji, građeni sa više komora za dodavanje snage. Te komore takođe zadržavaju vazduh i tako usporavaju prenos toplote.
PVC prozori nude iste stilske karakteristike koje se nalaze na ostalim najkvalitetnijim prozorima – podeljene krila, dekorativno staklo, prečke na jednokrilnim i dvokrilnim prozorima, savremeni visokoefikasni sistemi zaključavanja, sistemi sa mikroprovetravanjem, pametni prozori i slično.
Kvalitetni PVC prozori skoro su jednaki drvenim prozorima u ukupnoj izolacionoj vrednosti, ali ne samo zbog profila. U poređenju sa starim dvostrukim prozorima sa drvenim zidovima, fabrička promena vremena u modernim PVC prozorima omogućava samo frakciju vazduha oko krila. Po pravilu je infiltracija vazduha čak važnija od izolacionog kvaliteta u sprečavanju gubitka toplote.
PVC prozori se isporučuju u različitim stilovima, oblicima i bojama. Boja je deo PVC formule, tako da se PVC prozori nikada ne moraju farbati. Većina ih ima u belom i dekoru drveta, a sve popularnije boje su antracit i crna.
Imajući u vidu da staklo zauzima više od 70% cele prozorske konstrukcije, nije svejedno koje staklo ćete odabrati za svoje PVC prozore. Za maksimalnu energetsku efikasnost PVC stolarije a time i novčanu uštedu, kvalitet stakla je od izuzetnog značaja. U svakom slučaju višekomorni PVC profili ne mogu ispoljiti svoj puni potencijal ukoliko je u prozor ugrađeno staklo lošijeg kvaliteta.
Low-e staklo je niskoemisiono staklo koje sprečava gubitak toplote iz prostora a istovremeno obezbeđuje maksimalan prodor sunčeve svetlosti. Preporuka je da se ovo staklo ugrađuje na PVC prozore koji su smešteni na severnoj strani objekta čime je njihova energetska efikasnost maksimalno iskorišćena.
Low-e staklo je vrsta izolacionog stakla koje unutar sebe, sa unutrašnje stane ima ugrađen nevidljivi metalni premaz koji povećava energetsku efikasnost. Jednostavno rečeno, ovo staklo čuva toplotu unutar prostora zimi, a leti sprečava ulazak toplote.
Prostor između stakla može biti ispunjen Argonom. U pitanju je nezapaljiv gas bez boje, ukusa i mirisa, koji umesto vazduha popunjava prostor između stakala. Argon povećava energetsku efikasnost PVC stolarije i do 50%.
ClimaGuard® stakla imaju izuzetne energetske performanse koje komfor stanovanja podižu na viši nivo. Ova stakla obezbeđuju visoku svetlosnu propustljivost, toplotnu uštedu i time prepolovljavaju troškove za grejanje. Istovremeno, pored toga što omogućuju topao dom zimi, obezbeđuju i prijatnu temperaturu leti. Prema dosadašnjim istraživanjima, ova stakla mogu smanjiti temperaturu u prostoru i do 12 stepeni, dok zimi praktično ne dozvoljavaju da toplota od grejnih tela izađe napolje.
Zbog toga ih zovu još i sezonska stakla. Dakle, ClimaGuard® staklo štedi energiju i zimi i leti. Troškovi za grejanje i korišćenje klima uređaja mogu biti drastično smanjeni ukoliko je ClimaGuard® staklo ugrađeno u vaše PVC prozore. Zbog svojih izolacionih svojstva posebno se preporučuju za potkrovlja.
Obično većina PVC prozora, vrata i spoljnih fasada dolazi u beloj boji. Međutim, razvoj procesa proizvodnje značio je da vlasnici kuća nisu više ograničeni samo na boju, već na niz prilagodljivih oblika, stilova i imitacijskih efekata kao što su drvo dekori, tamne i svetle boje. Instalacione kompanije i proizvođači sada mogu prilagoditi PVC proizvode prema željenim specifikacijama; što znači da će se prozori i vrata savršeno uklopiti u vaš dom ili imanje.
Sigurnost imovine ili kuće je najvažnija za svaku instalaciju prozora ili vrata. To je razlog zašto PVC nadmašuje očekivanja, ultra lagan, ali čvrst okvir, koji se koristi u kombinaciji sa raznim kombinacijama zaključavanja, a dvoslojna i troslojna stakla sprečavaće provale uljeza.
Energetska efikasnost je svima u prvom planu kada su u pitanju novi prozori i vrata, a izbor korišćenih materijala će uticati na toplinu i ocenu energije prozora vašeg doma. PVC je niski provodnik toplotnog značenja, ako se pravilno postavi, formiraće zatvoreni vazdušni sistem minimizirajući gubitak toplote.
Energetska efikasnost je svima u prvom planu kada su u pitanju novi prozori i vrata, a izbor korišćenih materijala će uticati na toplinu i ocenu energije prozora vašeg doma. PVC je niski provodnik toplotnog značenja, ako se pravilno postavi, formiraće zatvoreni vazdušni sistem minimizirajući gubitak toplote.
Materijal je neverovatno čvrst što znači da profili mogu da se nose sa najekstremnijim elementima i da na njih ne utiču trulež i korozija, što je posebno pogodno za kuće koja se nalaze u blizini mora, gde visok sadržaj soli može biti problematičan. PVC premaz je takođe zaštićen od ultraljubičastih (UV) zraka koje sprečavaju bleđenje materijala pri dugotrajnom izlaganju suncu.
PVC prozori mogu biti različitih konfiguracija kojе pružaju efikasan sistem ventilacije i efikasan protok vazduha u prostoriju. Efikasna konfiguracija prozora naziva se „nagibanje i okretanje“ koja se sastoji od rasporeda sa dva prozora koji se mogu otvoriti u dva odvojena smera, pružajući ventilaciju bez promaje.
Prosečan životni vek PVC prozora može se kretati između 40-80 godina i izrađeni su od materijala koji se uglavnom mogu reciklovati kako bi se održao minimalan dugoročni uticaj na okolinu.
Kada menjate stare prozore i vrata napravljena od PVC-a, pitajte svog izvođača radova da li će se oni na odgovarajući način zbrinuti kako bi se obezbedilo da se recikluju, a materijali se mogu ponovo upotrebiti u drugim proizvodima kao što su cevi, vodovodne instalacije i još mnogo toga.
Vremenske prilike su uobičajeni problem većine materijala koji se koriste na spoljnoj strani objekta. PVC prozori i vrata ne reaguju sa vodom i vazduhom i nisu podložni prirodnim elementima, što znači duži vek trajanja bez starenja.
Iako PVC može da izdrži vremenske nepogode i zahteva manje održavanja nego materijali koji se javljaju kao prirodni materijal, poput drveta, preporučujemo da redovno brinete o svim spoljnim PVC instalacijama, uključujući sofit i fasete kako biste osigurali njihovu dugovečnost.
PVC materijal deluje u kombinaciji sa dvoslojnim ili troslojnim staklima kako bi se smanjila količina buke koja može proći u vaš dom. Prozori i vrata od PVC-a trebalo bi da smanje spoljnu buku za 50% u poređenju s tradicionalnim prozorima.
Pravilnik o građevini kaže da se profili za prozore i vrata moraju izrađivati od materijala za gašenje požara koji sprečava širenje požara na spoljnu površinu. PVC je takođe materijal potreban građevinskim propisima da se pridržavaju protokola o zaštiti od požara, što znači da će materijal održavati otvoren put 30 minuta u slučaju požara.